Stambi akmens anglis

Aktyvūs filtrai

Nuo ko priklauso anglių tonos kaina?

Tokiose šalyse kaip Lietuva, kuriose vyrauja vidutinių platumų klimatas su šaltomis žiemomis, efektyvi šildymo sistema yra gyvybiškai svarbi. Tačiau tam, jog galėtumėme efektyviai šildyti savo namus, pirmiausia reikia nuspręsti, kokio tipo kietąjį kurą naudoti. Akmens anglis, anglies granulės, durpių briketai, pjuvenų briketaimedžio granulės - pasirinkimas didelis. Tačiau kaip apsispręsti?

Tikriausiai vienas pagrindinių faktorių, kuris daro įtaką daugeliui gyvenimo sprendimų, yra pinigai. Šis elementas neabejotinai paliečia ir namų šildymo klausimą. Žmonėms taip pat rūpi ir kietojo kuro efektyvumas, priežiūra, kaina, susijusi su to kietojo kuro naudojimo įranga, ir taip toliau. Vienas iš itin populiarių būdų šildyti savo namus ar kitas patalpas yra akmens anglis. Akmens anglis pasižymi aukštu kaloringumo koeficientu, ekonomiškumu bei patogia prieiga Lietuvoje, todėl neretai yra numeris vienas pasirinkimas daugelyje šeimų ir verslų. Anglių tonos kaina taip pat nesikandžioja, tik kyla klausimas - nuo ko ji priklauso?

1. Anglių tonos kaina ir akmens anglies rūšys bei savybės

Nagrinėjant anglių tonos kainą bei jos variacijos priežastis, pirmiausia reikėtų pradėti nuo diskusijos apie skirtingas akmens anglies rūšis bei šių rūšių charakteristikas. Yra trys pagrindiniai elementai, darantys įtaką anglies įkainiui:

  1. Anglies rūšis
  2. Anglies grynumo laipsnis
  3. Anglies kilmė

Pradedant nuo anglių rūšių, jos yra keturios: lignitas, arba dar kitaip vadinama “rudoji anglis”, subbituminė akmens anglis, bituminė akmens anglis, ir antracitas. Šios rūšys taip pat skirstomos į du tipus - minkštąją ir kietąją anglį. Minkštąjai angliai priskiriami lignitas, subbituminė bei bituminė akmens anglys, o kietąjai priskiriamas antracitas. Minkštoji anglis yra plačiausiai Lietuvoje naudojamas anglies tipas, ją lengviau išgauti, tad šių anglių tonos kaina yra mažesnė nei kietųjų anglių. Antracitas, iš kitos pusės, yra išgaunamas iš seniausių planetos geologinių darinių, tad šio kietojo kuro iškasimo procesas yra gerokai sunkesnis, o ir pati anglis rečiau sutinkama bendrojoje prekyboje. Dėl šių priežasčių kietųjų anglių tonos kaina yra didesnė nei minkštųjų anglių. Antracitas taip pat pasižymi didesniu šiluminiu efektyvumu ir kaloringumu nei minkštosios anglys - jis dega ilgiau ir išskiria daugiau energijos nei likusios trys anglies rūšys - todėl yra vadinamas kokybiškiausia anglimi.

Anglies grynumo laipsnis bei anglių tonos kaina taip pat yra susiję. Akmens anglis, sutinkama prekyboje, gali būti arba apdorota, arba neapdorota. Apdorota reiškia, jog ji yra plauta ir sijota akmens anglis - jos sudėtyje yra mažiau priemaišų, tokių kaip kad dulkės ar mineralai. Apdorota akmens anglis pasižymi didesne anglių tonos kaina, tačiau ji taip pat efektyviau bei ilgiau dega nei neapdorota anglis.

Grįžtant prie kilmės, akmens anglis, iškasta Lietuvoje ar šalia esančiose šalyse, išsiskirs aukštesne anglių tonos kaina dėl mažesnių krovinio transportavimo išlaidų - transportui bus sunaudota mažiau kuro, taipogi gali nereikėti mokėti muitų ar kitų su pervežimu susijusių mokesčių.

2. Kaip anglių tonos kaina yra veikiama prekybininko pasirinkimų?

Anglių tonos kaina yra veikiama begalės veiksnių, dalis kurių priklauso nuo pardavėjo. Pavyzdžiui, kaip akmens anglis yra supakuota, kokiais kiekiais akmens anglis yra pardavinėjama ar kokio dydžio gabaliukais akmens anglimi yra prekiaujama - visa tai daro įtaką anglies įkainiui.

Anglies pakavimas gali itin daug skirtis priklausomai nuo pardavėjo. Dauguma prekybininkų parduoda anglį mažuose, 10-25kg sveriančiuose maišeliuose. Tokiuose maišeliuose įpakuotą anglį ne tik yra patogu transportuoti - ji taipogi yra atsparesnė neigiamam drėgmės ir aplinkos poveikiui. Taip pat neretai anglis yra pardavinėjama ir tonomis, tiems, kurie ieško ilgalaikio namų šildymo sprendimo ir nenori dažnai pirkti anglį ar vis nešioti anglies maišelius. Tona akmens anglies gali būti pristatoma visiškai palaida, nesupakuota, arba sudėta į didmaišius. Kai kurie prekybininkai siūlo ir mažuose maišeliuose įpakuotą anglį, kurios bendras parduodamas kiekis būtų tona. Iš esmės anglių tonos kaina bus mažiausia, kuomet reikia naudoti mažiausiai pakuočių, kadangi šių įkainis yra įtraukiamas į bendrą produkto kainą. Tiesa, neretai pardavėjai gali sutikti parduoti akmens anglį ir pagal individualiai užsakytus kiekius, tačiau šie taip pat turi būti atskirai supakuojami pagal užsakymą, kas gali prisidėti prie bendros akmens anglies kainos. Tam tikri individualūs užsakymai gali lemti, jog anglį bus sunkiau ar brangiau transportuoti, kas taipogi padidina anglių tonos kainą.

Tačiau diskusija apie anglies kainą ir tai, kaip ją veikia įpakavimas, neapsieis neaptariant pardavėjo siūlomų anglies kiekių. Dažniausiai, vienu ypu perkant didelį anglies kiekį, akmens anglių tonos kaina bus mažesnė, nei perkant anglį, sverenčią iki keliasdešimt kilogramų. Kartais, transportavimas didelių akmens anglies kiekių taip pat pigiau atsieina tiekėjams, kas daro įtaką galutinei produkto kainai. Tiesa, pirkti didelius kiekius anglies yra aktualu tik tiems, kurie turi pakankamai vietos įsigytą anglį laikyti. Ir nors perkant didelį kiekį anglies, kaina už anglies toną bus mažesnė, vienu kartu vistiek reikės sumokėti daugiau pinigų nei perkant vieną ar kitą mažą anglies maišelį, todėl reikia įvertinti ir savo ilgalaikius finansinius įsipareigojimus.

Galiausiai, anglių tonos kaina taip pat gali būti veikiama ir akmens anglies gabaliukų dydžio. Skirtingo dydžio anglis gali būti naudinga skirtingose situacijose. Pavyzdžiui, stambi akmens anglis yra naudojama didesniuose, industriniuose katiluose, kadangi dideli anglies gabaliukai lėčiau dega ir ilgiau išlaiko šilumą, kas gali būti reikalinga didelius katilus utilizuojančioms šildymo sistemoms. Naudojant stambią akmens anglį, patalpų šildymas bus pastovesnis, o ir katilo nereikės dažnai pildyti - itin naudinga tiems, kurie turi mažiau laiko. Stambi anglis taip pat pasižymi tuo, jog jos sudėtyje yra mažiau priemaišų ar dulkių nei smulkioje anglyje. Tai lemia, jog stambi akmens anglis švariau dega. Tiesa, šio tipo anglis, dėl savo dydžio, ilgiau trunka uždegti. Iš kitos pusės, smulkios akmens anglys greičiau užsidega ir tinka mažesniems katilams, kaip kad krosnims ar židiniams; dėl mažo dydžio jas taip pat yra patogiau naudoti, todėl smulkios anglys gali itin gerai pasitarnauti žmonėms, nepratusiems kurentis anglimi. Vis dėlto smulki akmens anglis turi ir minusų - ji trumpiau dega, kas lemia, jog katilą dažniau reikės pildyti. Ji taipogi savo sudėtyje turi daugiau dulkių ir priemaišų, dėl kurių gali tekti dažniau valyti bei atnaujinti savo šildymo sistemą. Galiausiai, maži akmens anglies gabaliukai kartais nevienodai ir nepastoviai dega, sukeldami patalpų temperatūros svyravimus.

3. Anglių tonos kaina ir kiti kintamieji

Kaip ir minėta anksčiau, anglių tonos kaina yra veikiama begalės veiksnių. Dalį iš jų jau aptarėm, kaip kad anglies rūšį, grynumo laipsnį, kilmę, įpakavimą, pardavinėjamą kiekį ir gabaliukų dydį. Tačiau yra dar daug kitų kintamųjų, kurie daro įtaką anglies įkainiui:

  • Akmens anglies pasiūla bei paklausa: didėjant anglies pasiūlai ar paklausai, anglių tonos kaina neretai žemėja dėl perkybininkų konkurencijos. Anglies pasiūlai ar paklausai mažėjant, anglių tonos kaina gali pakilti.
  • Transporto išlaidos: priklausomai nuo to, iš kur akmens anglis yra įvežama, anglių tonos kaina gali didėti arba mažėti. Kuo krovinio kelionė tolimesnė ar sudėtingesnė, tuo anglies kaina bus didesnė.
  • Aplinkosaugos įstatymai: pasauliui judant link atsinaujinančios energijos bei anglies dioksido išmetimo į aplinką mažinimo, akmens anglis bei jos naudojimas gali būti apmokestinamas. Taipogi švariau deganti anglis, kuri į aplinką išmeta mažiau anglies emisijų, neretai būna brangesnė.
  • Svyruojantys valiutų kursai: anglių tonos kaina yra veikiama ir valiutų kursų svyravimų, ypač jei perkate importinę akmens anglį, kurios kilmės šalies valiuta brangsta ar pinga.
  • Politinis stabilumas: politinis klimatas gali itin lengvai daryti įtaką kietojo kuro kainai. Jei anglies kilmės šalyje vyksta politiniai neramumai, ši anglis neretai pabrangsta, kadangi ją pasidaro sunkiau išgauti bei transportuoti.

Naujos Paskyros Sukūrimas