Anglies granulės, jų naudojimas ir gamyba
Akmens anglis yra itin populiarus Lietuvoje kietasis kuras, naudojamas gyvenamųjų bei kitų patalpų šildymui. Akmens anglis itin išpopuliarėjo industrinės revoliucijos metu prieš maždaug 300 metų, ir ji vis dar išlieka plačiai naudojama visame pasaulyje energijos, chemijos, bei gamybos pramonėje. Yra trys pagrindiniai akmens anglies dydžiai:
- Stambi akmens anglis, diametras 50-150mm;
- Vidutinė akmens anglis, dar kitaip vadinama riešuto dydžio, 40-70mm;
- Smulki akmens anglis, dar kitaip vadinama žirnio dydžio, 0-25mm.
Skirtingi akmens anglies dydžiai tinka skirtingoms situacijoms. Pavyzdžiui, stambi akmens anglis tinka didesniems katilams, ji užsidega ir dega lėčiau, tačiau ir stabiliau, nei mažesnio dydžio anglys. Taip pat, naudojant stambią anglį, katilus reikia rečiau pildyti. Iš kitos pusės, smulkesnė akmens anglis yra naudojama mažesniuose katiluose; ji greičiau sudega ir jos degimas gali būti nepastovus, tačiau ji itin puikiai pasitarnauja situacijose, kurios reikalauja greito užsidegimo. Anglies granulės yra vienas iš akmens anglies tipų, patenkančių į smulkių akmens anglių kategoriją, tačiau jos taip pat yra dar ir papildomai apdorotos.
Kaip gaminamos akmens anglies granulės?
Anglies granulių gamyba yra sudaryta iš kelių žingsnių:
- Anglies rūšies parinkimo;
- Anglies paruošimo;
- Anglies smulkinimo;
- Anglies granuliavimo;
- Anglies granulių sausinimo;
- Anglies granulių sijojimo;
- Anglies granulių kokybės užtikrinimo;
- Anglies granulių pakavimo.
Pradedant nuo anglies rūšies parinkimo, populiariausi variantai yra bituminė, sub-bituminė anglys ir lignitas (rudoji anglis). Antracitas - kokybiškiausia bei seniausia akmens anglies rūšis - paprastai nėra naudojama anglies granulių gamyboje. Antracitas savo sudėtyje turi daug anglies ir pasižymi dideliu energijos tankumu, tačiau jis taip pat ir gerokai kietesnis nei kitos akmens anglies rūšys, kadangi jis glūdi giliausiuose anglies kloduose ir yra labiausiai suslėgtas. Dėl šios priežasties anglies granulės yra gaminamos iš minkštesnių anglies rūšių. Bituminė anglis, nors ir ne minkščiausia, yra sąlyginai minkšta, ją lengviau apdoroti ir granuliuoti. Ji taip pat pasižymi nemažu energijos tankumu bei aukštu kaloringumu, tad puikiai tinka naudoti kaip kietasis kuras. Sub-bituminė anglis bei lignitas yra mažiau kokybiški pasirinkimai anglies granulių gaminimui, tačiau jie taip pat kartais yra tam naudojami.
Parinkus anglies rūšį, iš kurios bus gaminamos anglies granulės, ją reikia iškasti ir paruošti. Kasinėjimas vyksta akmens anglies kasyklose. Šios būna įrengiamos arba atviroje erdvėje, dideliuose karjeruose, arba po žeme, šachtose. Anglį iškasus, šią reikia transportuoti į specializuotas anglies paruošimo gamyklas, kuriose ji yra valoma. Žemėje slypintys anglies klodai nėra visiškai gryni - juose randama daug įvairių kitų uolienų bei junginių priemaišų. Todėl šis kietasis kuras ir yra valomas - pašalinami anglies kokybiškumą mažantys nešvarumai, kaip kad įvairūs akmenys, molis, gruntas, smėlis, dulkės ar siera. To pasekoje švari anglis ir iš jos pagamintos anglies granulės išskiria daugiau šilumos palyginus su nevalyta anglimi ir jos produktais, ji geriau dega ir sudegus mažiau teršia katilus, juos reikia rečiau valyti. Anglies valymą galima atlikti keliais būdais:
- Sijojimas: nešvarumai, randami anglyje, yra išsijojami naudojant skirtingo tankumo sietus.
- Gravitacija: priemaišos iš anglies yra pašalinamos naudojant gravitaciją. Anglis yra sudedama į specialų prietaisą, kuris, drebėjimo pagalba, atskiria anglį nuo priemaišų. Sunkesnės priemaišos per specialų tinklelį sukrenta į prietaiso apačią, o anglis prietaisu keliauja toliau, iki kol patenka į specialias talpyklas. Kai kuriose anglies paruošimo gamyklose taip pat naudojami vandeniu užpildyti aparatai, kurie vandens pulsavimo pagalba atskiria anglį nuo nešvarumų pagal dalelių tankį.
- Plūduriavimas: kadangi anglis yra lengvesnė nei joje randamos priemaišos, ji nuo nešvarumų gali būti atskiriama vandens talpose, kartais į pagalbą pasitelkiant ir specialius chemikalus. Tokiu būdu į vandenį patalpinta anglis lieka plūduriuoja paviršiuje, kol nešvarumai vandenyje nuskęsta. Plūduriuojanti anglis tuomet yra surenkama ir perduodama tolimesniam apdorojimui.
- Atskyrimas magnetu: tam tikri anglyje randami nešvarumai gali būti atskiriami magnetu, kaip kad geležis ir kiti į magnetą reaguojantys mineralai.
- Valymas cheminiais preparatais: priemaišos nuo anglies gali būti atskiriamos specialiais chemikalais, kaip kad naudojant tam tikras rūgšis.
Plauta anglis tuomet yra perduodama smulkinimui. Procesuose, kurių metu yra gaminamos anglies granulės, anglies smulkinimas yra itin svarbu, kadangi smulkias anglis daug lengviau granuliuoti. Anglys būna smulkinamos taip, jog atitiktų tris skirtingas anglies dydžių kategorijas, aptartas šio teksto pradžioje - stambias akmens anglis (50-150mm), vidutinio dydžio akmens anglis (40-70mm), ir smulkias akmens anglis (0-25mm). Anglių smulkinimas taip pat yra reikšmingas ir tam, jog padidėja anglies degaus paviršiaus plotas. Didelius akmens anglies vienetus yra sunku uždegti ir tą degimą palaikyti dėl mažo degaus paviršiaus ploto. Šiuos vienetus susmulkinus į daug mažų anglies gabalėlių, pavyzdžiui, tokio dydžio kaip anglies granulės, degaus paviršio plotas gerokai padidėja, tad anglys daug lengviau bei greičiau įsidega.
Anglį susmulkinus, ši perduodama granuliavimui. Prieš pradedant anglį granuliuoti, į sutraiškytą anglį specialistai neretai prideda įvairių cheminių priedų, tam, kad pagerinti anglies granulių įsidegimą ar jų rišamąsias savybes, reikalingas gaminant granules. Po šio proceso anglis yra perduodama granuliuoti. Apdorotas kietasis kuras yra sudedamas į granuliavimui skirtas mašinas ar briketavimo įrangą. Šie aparatai stipriai suslegia ir suspaudžia anglį taip, jog ši atitiktų norimą formą - paprastai gaminamos cilindrinės arba ovalios anglies granulės. Didelis slėgis padeda anglies dalelėms geriau sulipti, tad anglies granulės tampa vientisos. Tiesa, naujai suformuotose anglies granulėse dažnai randama drėgmės, susidariusios granuliavimo metu, todėl jas reikia išdžiovinti. Džiovinimas atliekamas siekiant sumažinti drėgmės kiekį, pagerinti granulių stabilumą degimo procese ir užkirsti kelią problemoms, tokioms kaip sulipimas sandėliavimo metu. Anglies granulės dažniausiai būna džiovinamos tiesiog oro pagalba, arba naudojant pramonines džiovykles.
Pabaigus džiovinti granules, seka jų skirstymas pagal dydžius bei sijojimas tam, jog užtikrinti, kad anglies gabalėlių dydis būtų vienodas. Nevienodo dydžio anglies naudojimas kūrenimui gali lemti nepastovius šilumos lygius bei didelius temperatūrų svyravimus. Anglies granulės, kurios nepatenka į norimo dydžio diapazoną, neretai būna recirkuliuojamos tolesniam apdorojimui.
Tinkamo dydžio anglies granulės tuomet yra pateikiamos kokybės kontrolei. Į šį procesą įeina labaratorinių parametrų tyrimai, kaip kad dydžių diapazonų, drėgmės ir pelenų kiekio, bei kaloringumo įvertinimas. Kokybės kontrolė užtikrina, kad galutinis produktas - anglies granulės - atitiktų reikalaujamus standartus ir specifikacijas. Toliau seka granulių įpakavimas. Pilnai apdorotos anglies granulės supakuojamos platinimui ir naudojimui. Pakavimo medžiagos parenkamos taip, kad apsaugotų granules nuo drėgmės ir taršalų transportavimo ir sandėliavimo metu. Pakavimo metu į įpakavimus taip pat yra įterpiamos ir etiketės, kuriose pateikiama informacija apie anglies tipą, degimo charakteristikas bei rekomenduotiną naudojimą. Supakuotos anglies granulės tuomet yra išvežiojamos po platintojus ir prekybininkus, iš kurių rankų jos pasiekia galutinius vartotojus.
Anglies granulių naudojimas
Paprastai anglies granulės patalpų šildymui būna naudojamos automatiniuose granuliniuose katiluose. Šie katilai yra itin ekonomiški bei patogūs naudoti - dėl naujausių technololgijų jie rečiau genda nei paprasti katilai, o ir tarnauja ilgiau. Kadangi granuliniai katilai yra automatiniai, katilinėje galėsite nesilankyti net iki 7 dienų - pilnai granulėmis (gali būti naudojamos tiek anglies, tiek medžio granulės) užpildytas katilo bunkeris ir tinkamai parinkti nustatymai užtikrins ekonomišką granulių tiekimą į katilą degimui ir pastoviam, stabiliam šildymui.
Pats granulinis katilas yra sudarytas iš 3 pagrindinių dalių:
- Granulių konvejerio;
- Granulių bunkerio;
- Granulių degiklio.
Granulių bunkeris būna užpildomas anglies granulėmis, kurios tuomet konvejerio pagalba būna paduodamos į granulių degiklį, kuriame įsidega. Kai kurie granuliniai katilai gali būti netgi visiškai automatizuoti - tai reiškia, jog katilas ne tik pats patieks granules kūrenimui, tačiau pats ir išsivalys bei pašalins pelenus į atskirą talpą.
Taigi, jei turite automatinį granulinį katilą ir ieškote šiam kietojo kuro - susisiekite su Vivalsa! Mes visuomet esame pasiruošę Jums padėti išspręsti visus Jums rūpimus klausimus, susijusius su namų bei kitų patalpų šildymu. Su mumis galima susisiekti tiek telefonu, tiek el. paštu. Paslaugų kokybė garantuota!